Czym jest protokół Z-Wave

Po latach oczekiwania na utworzenie dobrego standardu, na którym będą mogli zbudować swoje produkty, członkowie INTERMATIC, Leviton, Wayne Dalton, Danfoss i Universal Electronics spotkali się z właścicielem duńskiej firmy Zensys twórcy technologii z-Wave. Uznali oni bowiem że firma Zensys znalazła rozwiązanie ich problemu proponując niezawodną technologię transmisji bezprzewodowej. Zensys połączył producentów urządzeń automatyki domowej i tak powstała organizacja z-Wave Alliance do której w chwili obecnej należy ponad 300 firm z całego świata. Od tego czasu z-Wave zyskuje z miesiąca na miesiąc coraz większą popularność i stał się już światowym liderem w swojej dziedzinie.

Z-Wave to bezprzewodowy protokół radiowy, który służy do połączenia w jedną, zdalnie sterowaną sieć wszystkich domowych urządzeń elektrycznych, takich jak: oświetlenie, termostaty, alarmy, telefony, klimatyzacja, bramy garażowe a także okna i rolety.

Jest prosty w instalacji, łatwy w rozbudowie i zarządzaniu na kadym etapie eksploatacji budynku. Instalacja systemu nie wymaga stosowania kabli łączeniowych, co zmniejsza koszty i czas montażu oraz zapewnia komfort użytkowania. Przeznaczony jest zarówno do nowo wznoszonych budynków, jak równie obiektów ju istniejących. Do sieci mona podłączyć wszystkie produkty, które posiadają wbudowany moduł Z-Wave.

System Z-Wave jest prosty w instalacji, łatwy w rozbudowie i zarządzaniu na każdym etapie eksploatacji budynku.

Instalacja systemu nie wymaga stosowania kabli łączeniowych pomiędzy urządzeniami elektrycznymi, co ewidentnie zmniejsza koszty i czas montażu oraz zapewnia komfort użytkowania systemu. Przeznaczony jest zarówno do nowo wznoszonych budynków, jak również obiektów już istniejących.