Inteligentny dom bez kabli

Inteligentny dom bez kabli

Kucie ścian, hałas wiertarek i młotków, a do tego wszechobecny bałagan i plątanina kabli – takie mamy pierwsze skojarzenia z remontem. Nic więc dziwnego, że przeprowadzanie go na własne życzenie w celu zainstalowania w domu inteligentnego systemu nie napawa nas entuzjazmem. Ten chaos można jednak ominąć decydując się na rozwiązanie bezprzewodowe.
Inteligentny system, którego funkcjonowanie opiera się na kablach, najłatwiej zainstalować w domu bądź mieszkaniu dopiero budowanym lub wykańczanym. Jednak na tym etapie wielu z nas nie myśli jeszcze o tego typu dodatkowych udogodnieniach lub nawet o nich nie wie. Czy wobec tego jeśli o automatyce budowlanej dowiedzieliśmy się niedawno, a nasze lokum jest już całkowicie wykończone i umeblowane, musimy pogodzić się z kosztownym i uciążliwym remontem lub zrezygnować z „podwyższenia IQ” naszych czterech kątów?

 

Zbuduj to (prawie) sam

Z myślą o takich sytuacjach opracowane zostały inteligentne rozwiązania bezprzewodowe. Dają nam one dostęp do tych samych funkcjonalności, ale bez konieczności ingerowania w strukturę budynku. Do działania systemu nie jest konieczne zamawianie wykonania projektu nowej instalacji elektrycznej (co mogłoby kosztować nawet kilka tysięcy złotych), wystarczy bowiem sprawne funkcjonowanie tej standardowej.

-Moduły wykonawcze typu on/off, ściemniacze czy kontrolery rolet dzięki ich miniaturowym wymiarom montuje się bezpośrednio w istniejących puszkach podtynkowych, włącznikach lub w urządzeniach, którymi chcemy sterować. Nie ma konieczności przeprowadzenia w ścianach przewodów, przerabiania rozdzielni, a nawet wymiany włączników – wyjaśnia Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro.

Instalacja pojedynczego modułu sprowadza się do kilku kroków. Na przykład gdy chcemy sterować oświetleniem, wyjmujemy z włącznika klawisz odpowiedzialny za włączenie światła. Następnie odłączamy go od przewodów wychodzących ze ściany i podłączamy do nich odpowiedni moduł, a do modułu – wcześniej odłączony klawisz.

By montaż dobiegł końca należy jeszcze tylko ponowne przykręcenie włącznika do ściany. Z tą procedurą poradzi sobie każdy elektryk z uprawnieniami, a nawet „złota rączka”. Następnie pozostaje już tylko skonfigurowanie połączenia z „mózgiem” systemu, czyli centralką, a to jest w stanie zrobić każda osoba znająca podstawy obsługi komputera.

 

Fale radiowe zamiast kabli

Wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi elementami bezprzewodowego systemu odbywa się za pomocą fal radiowych.

W systemie Fibaro wykorzystywany jest popularny protokół komunikacyjny Z-Wave oparty o sieć mesh. Dzięki temu poszczególne moduły komunikują się z centralką Home Center 2, która kieruje ich pracą, ale także przesyłają informacje pomiędzy sobą bez jej pośrednictwa.

To sprawia, że na działanie całości nie ma wpływu na przykład zmiana położenia centralki, którą dzięki jej niewielkim rozmiarom (jest mniejsza niż odtwarzacz DVD) możemy postawić w dogodnym miejscu. Przeszkodą nie jest też awaria centralki, bo w takim przypadku system samoczynnie się przebudowuje, a moduły komunikują się między sobą i wykonują zaplanowane działania.

Wyeliminowanie generalnych remontów dzięki technologii bezprzewodowej sprawia, że dużo łatwiej jest też rozbudować posiadany system i poszerzyć go o nowe funkcjonalności w dowolnym czasie, wykorzystując wprowadzane przez producentów na rynek nowości.

Użytkownicy już wkrótce będą mogli samodzielnie włączyć do swojego domowego systemu małe urządzenia AGD i RTV dzięki produktowi Fibaro Wall Plug. To nowa miniaturowa przejściówka, którą wystarczy włączyć do gniazdka elektrycznego, a następnie podłączyć do niej lampkę nocną czy żelazko, by móc sterować ich pracą bezprzewodowo – mówi Maciej Fiedler.

 

Cały dom w telefonie

Tradycyjnymi systemami zarządza się za pomocą paneli wbudowanych w ściany. Te elementy niestety nie zawsze wyglądają estetycznie. W przypadku systemów bezprzewodowych pracą inteligentnej instalacji steruje się za pomocą komputera, tabletu lub smartfona, na którym instaluje się specjalną aplikację.

Wykorzystywany sygnał jest odpowiednio szyfrowany, co eliminuje zakłócanie pracy systemu przez inne urządzenia WiFi. Dostęp do aplikacji sterującej systemem jest natomiast zabezpieczony hasłem, które w dowolnym momencie możemy zmienić. Nie ma więc obaw o to, że ktoś przechodzący obok naszego domu będzie mógł przejąć kontrolę nad naszym domem.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: Fibaro, TerazDoom.info